Perşembe
Parçalı Bulutlu
6°C | 14°C
Cuma
Çok Bulutlu
3°C | 15°C
Cumartesi
Az Bulutlu
3°C | 15°C

20 ŞUBAT DÜNYA SOSYAL ADALET GÜNÜ KUTLAMA MESAJI

20 ŞUBAT DÜNYA SOSYAL ADALET GÜNÜ KUTLAMA MESAJI


            Ahlaki ilahiyatçı Profesör John A. Ryan tarafından ilk kez kullanılan Sosyal adalet; toplumun bir üyesi olarak kabul edilen bireylerle toplum arasındaki sosyal ilişkilerin ortaklaşa iyinin gerçekleştirilmesi amacıyla düzenlenmesine verilen addır.
           1919’da Uluslararsı Çalışma Örgütü Anayasası’nın başlangıcında “evrensel ve kalıcı bir barışın ancak sosyal adalet temeline dayalı olarak kurulabileceği”  ifadesi ile Sosyal Adalet kavramı  ilk kez bir uluslararası belgede yer aldı. Daha sonra Birleşmiş Milletler 26 Kasım 2007’de  20 Şubat tarihinin “Dünya Sosyal Adalet Günü” olarak kutlanması kararını aldı ve ilk kez 20 Şubat 2009’da kutlandı.

          Sosyal adaletsizliğe dünya kamuoyunun ilgisini artırmak, ülkelerin eğitim, sağlık gibi konularda daha fazla bütçe oluşturmalarını desteklemek, yoksulluğun kökünü kazımak, kadınlar ve erkekler arasında eşitliği sağlamak ve herkesin sosyal adalete erişmesine olanak tanımaktır. Fakirliğin ve fakirliğe neden olan işsizlik, gelir dağılımındaki adaletsizlik gibi konularda çözüm arayışlarının öne çıkacağı 20 Şubat tarihinde temel vurgu, "Herkes için adalet" anlayışı olmaktadır.

 

 

                                                                               Saim KIRCI

                                                                     Alpullu Belediye Başkanı

Copyrigt © 2017 ®