Perşembe
Parçalı Bulutlu
6°C | 14°C
Cuma
Çok Bulutlu
3°C | 15°C
Cumartesi
Az Bulutlu
3°C | 15°C

BELEDİYE BAŞKANI SAİM KIRCI'NIN 28 ŞUBAT SİVİL SAVUNMA GÜNÜ MESAJI

BELEDİYE BAŞKANI SAİM KIRCI'NIN 28 ŞUBAT SİVİL SAVUNMA GÜNÜ MESAJI

Sivil savunma, ülke savunmasının vazgeçilmez öğelerinden biri olup, yalnızca savaş zamanında değil barışta, yaşanan doğal afetlerde, halkın can ve mal kaybını en aza indirmek amacıyla yürütülen koruyucu ve kurtarıcı faaliyetlerin bütününü kapsamaktadır.

Topyekûn savunmanın en önemli unsurlarından biri olan; savaşta, afetlerde, yangınlarda ve diğer arama-kurtarma faaliyetlerinde halkın can ve mal kaybını en aza indirme amacını taşıyan sivil savunmanın, Türkiye'de önemi her geçen gün biraz daha artmaktadır. İnsan yaşamı için böylesine önemli bir konuya dikkat çekmek amacıyla her yıl 28 Şubat günü ülkemizde Sivil Savunma Günü olarak kutlanmaktadır.

Doğal afetler, yangınlar ve yaşanan savaşlar, insanların güvenliğini tehdit eden en büyük tehlikeleri oluşturduğundan, karşılaşabileceğimiz tüm olumsuzluklara karşı her yönden hazırlıklı olmak, muhtemel afetlere karşı gerekli önlemleri almak da bu nedenle büyük önem taşımaktadır.

İnsanlarımızın bilinçlendirilmesi, ilköğretimden başlayarak sivil savunma eğitimine önem verilmesi, kamu ya da özel tüm kurum ve kuruluşlarımızda sivil savunma eğitimine süreklilik kazandırılması ve bu etkinliklerin uygulamalı çalışmalarla desteklenmesi zorunluluğu ortaya çıkmaktadır.

Milli savunmamızın ayrılmaz bir parçası olan sivil savunmanın başarıyla yürütülmesi, ülke çapındaki tüm kurum, kuruluş, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlarımızın gösterecekleri duyarlılık ve özverili çalışmalarla sağlanabilecektir.

Sivil savunma, devletimizin bireylerden başlayarak toplumun tüm kesimlerinin duyarlılığı, yardım ve katkılarının yanı sıra kurumlar arası eşgüdümle yürütülmesi gereken bir hizmet olup, bu konuda tüm kurum ve kuruluşlarımızı gerekli duyarlılığı göstereceği ve sorumluluk içinde hareket edeceği inancıyla, vatandaşlarımızın her türlü felaketten uzak, barış içinde mutlu ve huzurlu günler geçirmesi temennisiyle Sivil Savunma Gününün kutlu olmasını dilerim.

 

 

                                                                                                                 Saim KIRCI

                                                                                                     Alpullu Belediye Başkanı

Copyrigt © 2017 ®