Cumartesi
Yoğun Kar Yağışlı
-3°C | 0°C
Pazar
Parçalı Bulutlu
-4°C | -1°C
Pazartesi
Kar Yağışlı
-2°C | 2°C

Alpullu Şeker Fabrikası ve Atatürk (Ergene) Köşkü Tanıtımı

Alpullu Şeker Fabrikası ve Atatürk (Ergene) Köşkü Tanıtımı

Tanıtım ve Kısa açıklaması;

1924 yıllarında Ticaretle deneyimli, sanayide pek acemi Türk özel sektörünün önde gelenlerinden üçü Hayri İpar (o yıllarda şeker kralı diye anılırdı).Kazım Taşkent (daha sonra Yapı ve Kredi Bankasını kurdu) ve Şakir Kesebir (daha sonra iktisat bakanlığına getirildi). İstanbul ve Trakya Şeker Fabrikaları Anonim Şirketini kurdu. Şirket Ankara’nın Politik desteğini elde etmek için ortak edilenler.Faik KALTAKKIRAN Edirne Millet Vekilin Hüseyin Rıfkı ARDUMAN Tekirdağ Millet Vekili Faik ÖZTRAK Bilecik Millet Vekili İbrahim ÇOLAK Keresteci Şirketi kurduktan sonra destek için Ankara’ya başvuruldu.Destek çabuk geldi.İş Bankası ve Ziraat Bankası’nın şirketin yatırımlarına ortak olmaları kararlaştırıldı. Alpullu’da kurulan Şeker Fabrikasına ortaklar * %68 hissesi İş Bankası * %10 hissesi Ziraat Bankası ve Trakya illeri özel idaresi * %22 hissesi özel teşebbüsü temsil eden ortaklarındı. Ancak Fabrikayı tam yetki ile sadece % 22 pay sahibi ortakların yönetmesi kuruluş sözleşmesinde güvence altına alındı. 5 Nisan 1925’te Şeker Fabrikalarının kurulmasına ilişkin kanun T.B.M.M tarafından kabul edildi ve Alpulludaki Şeker Fabrikasını kuracak olan Şirkete şu destekler verildi.

*Üretilecek şeker 18 yıl süre ile tüketim vergisinden muaftır.

*Fabrikaya kömür , linyit ve kiremit sağlayan ocaklar normal vergi ve resimlerden muaf tutulacaktır.

*Fabrika için pancar üretecek arazilerin sahipleri 10 yıl süre ile arazi vergisi ödemeyeceklerdir.

*Fabrikanın taşıma faaliyetlerinde nakliyat vergisinden üçte bir indirim yapılacaktır.

*Fabrikanın kurulacağı alanın 5 hektarı devlet tarafından bedelsiz olarak sağlanacaktır.

*Fabrika personeli 10 yıl süre ile kazanç vergisi ödemeyecektir.

*25 yıl süre ile İstanbul , Çatalca , Tekirdağ , Kırklareli , Edirne , Babaeski ,Çorlu il ve ilçelerinde yeni bir şeker fabrikası kurulmayacaktır. Şirket kurulmuş , paralı ortaklar ve krediler bulunmuş, özel yasa ile engin ve zengin olanaklar ve ayrıcalıklar sağlanmıştır. 22 Aralık 1925’te temel atıldı ve hemen inşaata geçildi. Dönemin yapı tekniği uyarınca önce demir putrel direkler dikildi. Bu işi Alman firması üstlenmiştir. İnşaatın geri kalan bölümüde bir İtalyan firması üstlendi. Daha inşaat başlangıçta , şeker üretecek makinleri getirecek, kuracak ve en önemlisi Trakya toprağında pancar ekiminden başlayıp şeker üretimine kadar bütün süreci yürütecek olan Macar firmasi , elemanlarını Trakya’ya yolladı. İnşaat yürürken fabrikaya ayrılan alanda

“ numune ’’ tarlalar hazırlandı ve Macar başmühendis Gutherz Herman gözetiminde pancar ekimi yapıldı . Diğer yanda da çevre köylerde pancar ekimi öğretiliyor ve özendiriliyordu. Alpullu Şeker Fabrikası’nın inşaatı şaşılacak kadar kısa sürede tamamlandı. 26 Kasım 1926’da fabrikanın ‘‘kürşat resmi’’ yapıldı .Aynı gün akşam üstü fabrikadan ilk şeker şurubu aktı, kristalleşti ve tarihi bir anı olarak saklandı.


Kaynak: Alpullu Şeker Fabrikası 

SON EKLENEN VİDEOLAR

Copyrigt © 2017 ®